řepka a hořčice

Text dotazu

Jak rozpoznat řepku od hořtice když kvete???

Odpověď

Dobry den,

horcice a repka jsou si velmi podobne, rozdil je napr. v delce kveteni.

Posilam Vam popis obou rostlin. Snad tam najdete nejake znaky, ktere Vam pomohou rostliny od sebe rozpoznat.

Zdroj: z Wikipedie, otevřené encyklopedie na webu Řepka olejka (Brassica napus napus) je ozimá kulturní plodina pěstovaná pro svá olejnatá semena využívaná zejména pro výrobu olejů. Řepka se pěstuje ve dvou formách - jako ozimá a jarní, přičemž v našich podmínkách se téměř 100% pěstuje ozimá forma.

Řepka olejka je jednoletá až dvouletá 60 - 120 cm vysoká bylina rostoucí ze silného kůlovitého kořenu.

Dolní listy jsou lyrovitě peřenosečné a řapíkaté, horní listy jsou jednoduché a přisedlé, všechny listy jsou šedozeleně (sivozelene) zbarvené, silne ojinene.

Květenství vytváří řídký hrozen obsahující až 30 květů.

Jednotlivé květy jsou žluté, veliké asi 1 cm, mají obvykle čtyři korunní plátky. Květy v řídkých hroznech, kališní lístky úzce eliptické až kopinaté, koruna je světle žlutá.

Kvete v průběhu května, doba květu je asi 25 dní.

Plodem je dvouřadá šešule od vretene kvetenstvi odstale nejmene 45°, obsahující asi 20 drobných černých semen majících palčivou chuť. 1000 semen váží okolo 5 g.

Obecně se řepka olejka pěstuje na polích, odkud zplaňuje na jejich okraje a podél komunikací. K půdním podmínkám je indiferentní, nedaří se jí pouze na lehkých písčitých půdách.

Původní areál rozšíření řepky byl v oblasti Středomoří, nyní se však pěstuje po celém světě.

Řepka olejka se pěstuje především jako olejnina pro svá semena obsahující 44 - 47% oleje vysoké kalorické hodnoty, který se z nich získává lisováním.

Olej se používá k potravinářským i technickým účelům. Zbylé výlisky se využívají jako krmivo pro hospodářská zvířata.

Pro dobré výnosy řepky olejky je nutné zabezpečit dostatečné opylení pomocí včelstev, která včelaři často přivážejí k řepkovým polím, protože řepka je také také velmi významná medonosná rostlina.

Řepkový olej je polovysychavý a obsahuje především glyceroly kyseliny erukové, linolové, linolenové a menší množství esterů kyseliny myristové, palmitové, stearové, arachové, behenové a lignocerové.

Olej je jedlý, používá se v potravinářství, ale značné množství se využívá technicky pro výrobu mýdel a v poslední době se zpracovává dosti velké množství na bionaftu.

Hořčice rolní , květy žluté, 12 az 15 mm v průměru, kališní lístky vodorovné ostávají květenství je chocholičnatý hrozen, listy nedělené, vejčité, spodní skoro lyrovité, nepravidelné chobotnaté a zubaté plevel na polích a příležitostně i v zahradách, také na rumištích, s oblibou na vápnitých a výživných hlinitých půdách přibuzná hořčice bílá kvete v květnu až srpnu 30 - 60 cm

Zdroj: AICHELE, D., GOLTEOVA-BECHTLEOVA, M. Co tu kvete? Kvetouci rostliny středni Evropy ve volné přírodě. Praha: Ikar, 1996.