řemesla

Text dotazu

Přesná formulace dotazu: Dobrý den, chci poprosit o pomoc při hledání podkladů k práci na téma Vznik řemesel a jejich vliv na rozvoj trhu. Nevím si rady ani s jakými klíčovými slovy zacházet při zadávání do vyhledavače. Děkuju za radu

Odpověď

Dobrý den, neznáme přesně záměry a cíle Vaší práce (zda se jedná o rozvoj řemesel obecně či se hodláte na některá řemesla v práci více zaměřit, zda se chcete soustředit na rozvoj řemesel a trhu v určitém regionu apod.). Vybrali jsme několik titulů, které by snad mohly obsahovat užitečné informace:
*  JANÁČEK, Josef. Přehled vývoje řemeslné výroby v českých zemích za feudalismu. Praha : SPN, 1963.
*  LEŠINGROVÁ, Romana. Vývoj obchodu. [Česko] : Roma, 2006.
*  WINTER, Zikmund. Dějiny řemesel a obchodu v Čechách v XIV. a XV. století.
Praha : Čes. akademie : Bursík a Kohout [distributor], 1906.
*  LHOTA, Emil. Řemeslná bratrstva a cechy, jejich původ a úpadek. Ve Volyni
: E. Lhota, [1899]
*  MENDL, Bedřich. Vývoj řemesel a obchodu v městech pražských. V Praze :
Archiv pro dějiny průmyslu, obchodu a technické práce, 1947

Další knihy můžete dohledat v Online katalozích Národní knihovny:
http://sigma.nkp.cz/F/. Pokud byste chtěla zahraniční články či knihy k tématu, můžete využit licencovaných databází (pro držitele čtenářského průkazu NK je přístup k většině databází Národní knihovny možný přes vzdálený přístup:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104).
Přehled databází nabízených v ČR: http://www.infozdroje.cz/.

Vyhledávací hesla můžete různě kombinovat. Pro Vaše téma to může být např.
řemesla ( v katalozích raději řemesl*) + zpřesnit např. dějinami (dějin*), obchod (obch*)+ dějiny (dějin*) apod. Další hesla jistě vymyslíte, dle konkrétního zaměření práce, sama. Poté, co dohledáte knihu, která Vašemu záměru bude nejvíce vyhovovat, můžete využít i hesel, která se ke knize váží (v dolní části záznamu o knize).