Rekreace ROH

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od kterého roku začaly probíhat rekreace ROH a jakým způsobem získalo ROH tolik rekreačních objektů?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

s výběrově organizovanými odborovými rekreacemi začalo ROH v létě 1945. Dle publikace "30 let rekreační péče ROH" strávilo dovolenou toho roku  v prvních 14 zotavovnách 4 417 lidí (dle textu se mělo jednat převážně o odboráře, kteří se vrátili z nacistických koncentračních táborů a věznic). Z knihy dále citujeme:

"Do roku 1948 probíhala rekreace ještě ve smluvních podnicích, po únorovém vítězství pracujícího lidu však i na tomto úseku odborové práce dochází ke zrychlení tempa. Zařízení a zotavovny přecházejí do majetku Revolučního odborového hnutí a nabývají charakteru trvalých odborových rekreačních objektů. (...) Odborová rekreace se vyvinula v relativně odlišné tři základní typy: tvoří je jednak výběrová ústředně řízená rekreace, jednak závodní rekreace a konečně pionýrská rekreace. Výběrovou rekreaci organizuje účelové zařízení ÚRO - Ústřední správa rekreační péče ROH. Dnes  (v roce 1975) ji slouží 102 zotavoven s 12 890 lůžky, umístěnými v nejpřitažlivějších oblastech naší vlasti. Ročně se jí zúčastní téměř 400 000 pracujících a jejich rodinných příslušníků.

Závodní rekreaci organizují jednotlivé podniky a závody ve vlastních rekreačních objektech; jejich provozovateli jsou základní organizace ROH. V současné době (1975) je v provozu téměř 6 000 závodních zotavoven; jejich úroveň a vybavení jsou rozdílné podle možností provozovatele. Poskytují zotavenou a rekreaci  1, 7 milionu pracujících a jejich rodinných příslušníků ročně.

Kromě toho organizují základní odborové organizace i pionýrskou rekreaci pro děti svých členů v období hlavních prázdnin.  Pionýrské rekreace se každoročně zúčastňuje na 330 000 dětí."

(zdroj:  30 let rekreační péče ROH. Praha: Ústřední správa rekreační péče ROH, 1975. s. 5, 6.)

Pro výběrovou rekreaci mělo k dispozici ROH nejvíce objektů v letech 1948 - 1950 (přes 200, v roce 1949 např. 231), po roce 1950 byl počet objektů postupně snižován (např. v roce 1954 jich bylo 143, 1958 - 115, 1975 - 100). Naopak se zvyšoval počet účastníků zahraniční rekreace ( v roce 1953 jich bylo 668, v roce 1975 - 57 825). Nárůst byl zapříčiněn  zakoupením 9980 rekreačních pobytů do SSSR, Albánie, Bulharska a Rumunska od Čedoku ( v roce 1961). Po roce 1966 dochází k dalšímu nárostu zahraniční dovolené v důsledku výstavby rekreačního střediska  v Jugoslávii, v Bečiči a  od roku 1970 také nákupem rekreačních pobytů za devizy v Bulharsku, Rumunsku a SSSR.

Jak již bylo zmíněno, nejvíce objektů přešlo do správy ROH po roce 1948. Jednalo se o různé druhy ubytoven různorodého stáří ( více než jedna třetina z nich byla postavena před rokem 1900). K tomu se přidávaly nově budované objekty (mezi objekty ve výstavbě jsou v roce 1977 zmíněny Staré Splavy, Luhačovice, Liptovský Ján, Piešťany, Nové Štrbské pleso, Satina - Malenovice, Matliare (Vysoké Tatry ), Špišák  II. (Šumava), Dudince  a Kralický Sněžník). Řada původních objektů byla přestavěna. Závodní rekreační objekty spravovaly jednotlivé podniky, které objekty vlastnily.

Údaje k rekreacím ROH v  80. let se nám bohužel nepodařilo dohledat.

Zdroje:

* 30 let rekreační péče ROH. Praha: Ústřední správa rekreační péče ROH, 1975.

* Výběrová rekreace: fakta a čísla. Praha: Ústřední správa rekreační péče ROH, 1977.