registrace v NK ČR a služby

Text dotazu

Dobrý den. Mám několik dotazů:
1) Kolik stojí registrace a následné členství?
2) Je nutné být registrován při hledání, i historických, článků z novin?
3) Co musím udělat abych si vyhledaný článek mohl přečíst nebo vytisknout?

Odpověď

1. Kolik stojí registrace a následné členství?
Registrační poplatek ve výši 100 Kč Vás opravňuje k využívání všech nabízených služeb Národní knihovny po dobu 1 roku. Osoby starší 70 let mohou využívat služeb NK ČR zdarma (s výjimkou Studovny vědeckých pracovníků).

2. Je nutné být registrován při hledání článků z novin?
Při vyhledávání článků v tištěných článkových bibliografiích, které jsou volně dostupné ve studovnách není registrace nutná - pro vstup do studovny alepotřebujete alespoň jednodenní vstupenku (poplatek 10 Kč). Pokud si chcete dokumenty objednávat z knihovních skladů (což je v případě starších dokumentů pravděpodobné), je již nutné být registrovaným čtenářem.

Volně dostupná je také bibliogarfická báze ANL, v níž lze najít i plné texty některých článků (http://sigma.nkp.cz/F/ - báze ANL)

3. Co musím udělat, abych si vyhledaný článek mohl přečíst nebo vytisknout?
V tomto případě záleží na typu zdroje, v němž je článek uveden. Pokud se například nachází v elektronické formě v některém z naskenovaných deníků na portálu Kramerius (dostupný např. v Referenčním centru NK ČR), stačí si jej na některém z volně přístupných počítačů v NK ČR zobrazit a vytisknout (volně přístupné počítače s možností tisku naleznete ve studovnách NK ČR).
Pokud se však článek nachází v klasické papírové formě, je nejdříve nutné si z knihovních skladů objednat noviny, časopis, ve kterém byl vytištěn (dostupnost jednotlivých ročníků ověříte v elektronickém katalogu NK ČR http://sigma.nkp.cz/F - báze NKC, popř. v naskenovaných katalozích NK ČR http://katif.nkp.cz/ - doporučujeme v tomto katalogu ověřovat to, co nenaleznete v elektronickém katalogu).
Objednané noviny Vám budou vyexpedovány do příslušné studovny NK ČR, kde Vám kolegové sdělí, jak dále postupovat v případě zájmu o zhotovení kopií (způsob pořízení kopií se v jednotlivých studovnách liší).

Knihovní řád Národní knighovny ČR i s ceníkem najdete na adrese: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Knihovni_rad&submenu2=117
Pokud máte zájem o další informace, doporučujeme Vám kromě služby Ptejte se knihovny podrobně prostudovat webové stránky Národní knihovny ČR (www.nkp.cz), případně se obrátit přímo na pracovníky NK ČR (Informace v Hale služeb, Referenční centrum NK ČR).