Registr či databáze ke zjištění svého majetku

Text dotazu

Dobrý den, slyšel jsem od známého, že nedávno prý v nějakých zprávách v televizi upozorňovali na to, že existuje nějaký registr či databáze, do kterých mohou lidé nahlédnout a zjistit si, jestli nemají nárok na nějaký majetek (restituce, dědictví, jiné). Zdůrazňovali tam, že existuje spousta lidí, kteří něco vlastní či má na něco nárok, ale vůbec o tom neví. Zajímalo by mě, jak se takový registr či databáze jmenuje a kde lze do toho nahlédnout. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

zřejmě se jedná o seznam „Nedostatečně určitě identifikovaní vlastníci“, který na svých stránkách zpřístupňuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (http://www.uzsvm.cz/nedostatecne-urcite-identifikovani-vlastnici-2140-0-85/). Zprávu vztahující se k tomuto seznamu přinesla TV NOVA, na jejímž serveru také příslušný článek naleznete. Článek kromě podrobnějších informací nabízí i jednoduchou aplikaci pro vyhledávání přímo v seznamu (http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/na-vasi-strane/aplikace-napisete-jmeno-a-zjistite-zda-vam-nepatri-zapomenuty-majetek.html).