ředkvička

Text dotazu

Dobrý den.
Mám doma ředkev setou pro celoroční pěstování.
Mohu ji zasadit kdykoliv během roku, nebo se doporučuje jiné období?

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu uvádíme informace, které se nám podařílo zjistit v dostupných zdrojích :

uvádí se, že ředkvička pochází z Asie. Jako kulturní rostlina se však hojně vyskytovala i ve Středomoří. Vedle česneku a cibule ji dobře znali a používali již staří Egypťané v době staveb pyramid. U nás se objevila poměrně pozdě, až ve druhé polovině 18. století.

Pěstování ředkviček není nijak zvlášť náročné. Velmi brzy po výsevu klíčí a během 14 dnů se mohou začít sklízet. Půda musí být pochopitelně dobře propracovaná, s dostatečnou zásobou živin.

Zkušenější zahrádkáři vědí, že ředkvička je plodina krátkého dne, to znamená, že jakostní bulvičky se vytvářejí jen na jaře a na podzim, kdy je den kratší, kdežto v létě – při dlouhém dni – vytváří rostlina květní stonky a semena. Proto se v létě nepěstuje. Aby ředkvičky byly chutné a šťavnaté, musí rychle vyrůst, to znamená, že se musí hodně zalévat. Pravidelná závlaha snižuje houbovitost a palčivost ředkvičky. Při kolísající vlhkosti začnou totiž dřevnatět. Termín výsevu/výsadby ředkvičky je uváděn od února do září, ve sponu 10x5 cm, za jeden týden vzchází, délka pěstování  je 1-2 měsíce.

Ředkvičku můžeme rychlit z únorových výsevů v pařeništi nebo ve skleníku, ale také jen pod netkanou textilíí.

Semena vyséváme přímo na záhony do řádků, případně naširoko, později vyjednotíme.

Pozdní odrůdy se mohou sít v závěru léta (kole 10.září), kdy nehrozí vybíhání do květu. Pro postupnou sklizeň je možné vysévát ředkvičku asi ve dvoutýdenních intervalech do několika řádků.

Sklízet můžeme postupně probírkou, čímž umožníme další narůstání bývajících rostlin.

Zdroj :  R.Pokluda : Pěstujemem zeleninu, TeMI.cz 2009

Doporučené odkazy :

http://cs.wikipedia.org/wiki/%c5%98edkev_set%c3%a1, http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98edkvi%C4%8Dka

http://www.novinky.cz/zena/zdravi/200593-redkvicky-jako-pochoutka-i-staroveky-trest-za-neveru.html

http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/redkvicky-pestovani-odrudy