ředitel německé knihovny v Brně

Text dotazu

Dobrý den,
v Časopisu československých knihovníků jsem našla článek o pětidenním knihovnickém kurzu v Padolí (GILLAROVÁ, Vlasta. Druhé Padolí. In: Časopis československých knihovníků. Praha: Spolek československých knihovníků. 1938, roč. 17, č. 4, s. 81 - 86.), ve kterém je zmíněn ředitel tehdejší německé knihovny v Brně, pan Fiedler. Do své diplomové práce bych potřebovala zjistit jeho celé jméno, ale nikde se mi o něm, nebo o té knihovně nepodařilo najít žádnou zmínku. Proto prosím o radu, kde bych se mohla dozvědět další informace.
Děkuji.

Odpověď

Vážená paní (…),

August Fiedler byl ředitelem knihovny Die öffentliche Bücherei v Brně, viz http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000413456&local_base=AUT.
Bližší informace se můžete dočíst v knize Die öffentliche Bücherei (1929), kterou má ve svých fondech také Národní knihovna v Praze: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000546614&local_base=SKC.

Ve slovníku Biographisches Lexikon zur Geschichte der Böhmischen LänderMünchen - Wien, 1979, Bd. 1, s. 343 se o něm pod heslem "Fiedler, Augustin" píše, že se narodil 25. 3. 1885 v Brně, vystudoval univerzitu ve Vídni a poté se stal ředitelem městské knihovny v Brně, od roku 1936 byl též vedoucím německých vysílání rozhlasu v Brně. V letech 1945-1955 byl vězněn, poté bydlel v Brně, kde zemřel 11. 12. 1964.

Použité zdroje

http://aleph.nkp.cz/F/?func[…]00413456&local_base=AUT

FIEDLER, August. Die öffentliche Bücherei, ihre Vergangenheit und Gegenwart: Mit besonderer Berücksichtigung ihrer Entwicklung in Brünn. [S.l.: s.n., 1929]. 126 s. Schriftenreihe zur öffentlichen Bildungspflege.

STURM, Heribert, ed. Biographisches Lexikon zur Geschichte der Böhmischen Länder. Band I., A-H. Vyd. München: Oldenbourg, 1979. 751 s. ISBN 3-486-49491-0.