Recenzované časopisy

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné získat informaci, které odborné časopisy z technických oborů (zejména stavebnictví, chemie, lesnictví, zemědělství) vydávané v ČR jsou recenzovány.

Odpověď

Informaci o tom, které časopisy jsou v ČR recenzovány lze získat v podstatě dvěma způsoby. Prvním je vyhledání časopisů ve světové databázi Web of science, která obsahuje citační rejstříky, které zaručují kvalitu vědeckého časopisu tzv. Impact faktor. Jedná se o časopisy, jejichž články jsou citovány v dílech jiných autorů a tudíž je zaručena kvalita článku resp. časopisu. Čím větší má časopis citovanost, tím větší je jeho vědecká váha. U českých časopisů se nejedná o velké množství.

Druhým způsobem je fyzické prohlédnutí konkrétních časopisů, které u nás vycházejí, v tomto případě se ale jedná o časopisy, které jsou spravovány odbornou radou, tzn., že články uveřejněné v těchto časopisech mohou procházet odbornou redakční úpravou.

Získání seznamu časopisů v obou případech vyžaduje z naší strany rešeršní činnost.
Pokud máte zájem o rešerši na toto téma - placenou službu - lze ji objednat písemně nebo prostřednictvím WWW formuláře, případně odesláním vyplněné objednávky ve formátu RTF e-mailem na adresu: reference@stk.cz. Zpracování kratších rešerší, kde zákazník souhlasí s platbou v hotovosti při osobním vyzvednutí rešerše, lze dohodnout i telefonicky.

Rešerše se zpracovává na základě rešeršního požadavku uživatele, který je pracovníky STK zformulován do rešeršního dotazu. Výsledkem rešerše je soupis dohledatelných záznamů dokumentů nebo údaje (např. kontaktní), obsahujících informace, které odpovídají tématu stanovenému požadavkem uživatele. Více informací včetně cen naleznete na
http://www.stk.cz/referencni_sluzby.html .