recenze, impakt faktor

Text dotazu

Dobrý den,
prosím co se myslí "Časopis je zařazen Radou vlády ČR mezi recenzované neimpaktované",spojení recenzované neimpaktované, hlavně slovo neimpaktované.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

vysvětlení jednotlivých termínů naleznete v České terminologické databázi knihovnictví a informační vědy (TDKIV), která je volně dostupná na adrese http://aleph.nkp.cz/F.

Recenzovaný časopis = Odborná periodická publikace, která prošla před vydáním recenzním řízením, to znamená, že po přijetí do redakce recenzenti nezávisle na sobě vypracovali k jednotlivým článkům odborné posudky, na jejichž základě autoři upravili své články do konečné zveřejněné podoby.

Související termíny: recenzní řízení, recenzent

Impaktovaný časopis= Odborný časopis, jehož články procházejí před publikováním náročným recenzním řízením, a proto je uznáván odbornou veřejností, o čemž svědčí jeho vysoký impakt faktor, který je mu přiznáván v hodnocení časopisů. To znamená, že na něj, resp. na jeho články odkazují často autoři článků v mnoha jiných uznávaných časopisech.

S tím související pojem "impakt faktor" = Průměrný počet citací, uváděných časopisem v běžném roce, na články, publikované časopisem ve dvou letech předcházejících.

Tedy recenzovaný neimpaktovaný časopis je takový, který před vydáním prochází recenzním řízením, ovšem periodikum nepatří mezi impaktované časopisy, tedy nemá impakt faktor.