RDF, AACR2, ISBD, XML

Text dotazu

Dobrý den,
pročetla jsem si snad všechno, ale pořád nedokážu pochopit:
(Když si to hodně zjednoduším) RDF je v digitálním světě něco jako AACR2 a
ISBD dohromady u tradičních dokumentů? Tedy, že slouží jako pravidla pro
popis údajů (tedy to, jak má ten zápis ve formátu vypadat a co do něj
vybrat?) ve formátech Dublin Core, MODS, MARC aj.?
A XML by se dal taky s něčím ztotožnit u tradičních dokumentů? Nebo to nejde
s ničím porovnat?

Odpověď

Dobrý den,

předáváme odpověď kolegů z Knihovnického institutu na Váš dotaz:

RDF je jazyk pro popis internetových zdrojů určený pro elektronickou
(strojovou) komunikaci. Nějak velmi vzdálenou analogií by se dalo použít jako pravidla pro popis, nicméně není to samozřejmě ani MARC, ani Dublin Core. XML je značkovací jazyk pro strukturování elektronických dokumentů - porovnat se snad s pohledem na tradiční dokument dá analogií třeba kapitoly, jejíž vymezení je živému čtenáři běžného dokumentu srozumitelné implicitně, zatímco pro stroj musí být v XML dokumentu vymezena např. kontejnerem <kapitola></kapitola>. To je tedy převelice zjednodušené.

Kolegové z Knihovnického institutu ve své odpovědi ještě zmiňují možnost konzultovat Váš dotaz v oblasti AACR v MARC a použití XML pro tento účel s Mgr. Lichtenbergovou, vedoucí Odboru zpracování fondu
(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_odbor_ozf.htm) a v oblasti RDF s Ing. Coufalem,  vedoucím Oddělení archivace webu (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=digi_ochrana.htm), záleží samozřejmě do jaké hloubky Vás tato tematika zajímá.