rčení "směješ se jako měsíček na hnoji"

Text dotazu

jaký je význam rčení "směješ se jako měsíček na
hnoji"a jeho původ?

Odpověď

Dobrý den,

rčení "usmívat se/smát se jako měsíček na hnoji" je ve Slovníku české frazeologie a idiomatiky (Přirovnání) vysvětleno následovně:

"(Dospělý, popř. dítě při reakci na složitý nebo nepochopitelný výrok, informaci druhého:) nechápavě, dobromyslně, naivně popř. přihlouple a zdvořile, často i bezděky se zeširoka usmívat"

Zdroj:

* Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. 1. vyd. Praha : Academia, 1983. s. 204.