rčení

Text dotazu

Dobrý den,
můžete mi prosím pomoct se slovníkovým vysvětlením těchto čtyř přísloví:
Chodit spát se slepicemi
Neví, kde mu hlava stojí
Mlýt pantem
Být na koni
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
jednotlivá rčení jsou v literatuře vysvětlena takto:

Být na koni - mít navrch, mít vyhráno
(Zaorálek, Jaroslav. Lidová rčení. Vyd. 4., V nakl. Academia 2. Praha: Academia, 2000. 741 s. ISBN 80-200-0824-1.)

Mlít (klapat, mlátit) pantem - žvanit
(Zaorálek, Jaroslav. Lidová rčení. Vyd. 4., V nakl. Academia 2. Praha: Academia, 2000. 741 s. ISBN 80-200-0824-1.)

Chodit spát se slepicemi - chodit spát velmi brzy, při setmění (Čermák, František a kol. Slovník české frazeologie a idiomatiky: výrazy slovesné. [Díl 2], R-Ž. 1. vyd. Praha: Academia, 1994. 634 s. ISBN 80-200-0428-9.)

Nevědět, kde mu hlava stojí - mít mnoho práce a starostí, soustřeďovat se na příliš mnoho věcí najednou a být z toho již zmatený, dezorientovaný (Čermák, František a kol. Slovník české frazeologie a idiomatiky: výrazy slovesné. [Díl 1], A-P. 1. vyd. Praha: Academia, 1994. 757 s. ISBN 80-200-0347-9.)