rčení

Text dotazu

rčení:mluví jako kniha,pořád by jen ležel v knihách

Odpověď

Dobrý den,

Slovníky české frazeologie a idiomatiky uvádějí k zmíněným výrazům následující vysvětlení:

Mluvit jako knížka

"(Člověk, který se příliš vžívá do své role přesvědčit, zapůsobit na druhého, obv. zkušenějšího) mluvit (o něčem) sebejistě, rozhodně, ale obv. i nerealisticky, neprakticky; mluvit vzletně, ale naivně; planě teoretizovat.

S (synonymie užití, přímá funkční ekvivalence): mluvit, mluvit j. z kazatelny A (opozitum, antonymum): mluvit, mluvit jako j. kniha, ale v telecí kůži vázaná; kecat si do lebedy, pleskat/plácat nesmysly, mlátit prázdnu slámu, třesky plesky Cf (širší synonymie, nepřímá funkční ekvivalence): mít dobrou výřečnost, mít hubu dobře proříznutou, mít patent na rozum; myslí si, že snědl(sežral všechnu moudrost"

(Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. 1. vyd. Praha : Academia, 1983. s. 155.)

Ležet v knihách/knížkách

"(zvl. mladší člověk ze zájmu n. potřeby delší dobu) hodně a usilovně n. vytrvale číst n. studovat"

(ČERMÁK, František. Slovník české frazeologie a idiomatiky. A - P. Výrazy slovesné. 1. vyd. Praha : Academia, 1994. s.331.)