razítkování knih

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych poprosit o odpověď, proč se knihy v knihovnách razítkují kromě místa na rubu titulního listu ještě na 17. straně? Proč byla vybrána právě tato 17. strana? Mockrát děkuji.

Odpověď

Dobrý den, razítko by se do nově došlých knih mělo dávat na rub titulního listu k přírůstkovému číslu, také se doporučuje razítkovat na konec knihy, kdy razítko označuje konec vlastního textu (před doslov, vysvětlivky, poznámky atd.). Není povinností knihoven razítkovat i uvnitř knihy, usnadňuje to však její identifikaci např. při vytržení titulního listu. Většina knihoven proto razítkuje i v úvodních stránkách knihy, konkrétní stránka je však čistě na uvážení konkrétní knihovny (pro zajímavost: Národní knihovna ČR razítkuje např. na straně 11 a 111). Tento dotaz jsme konzultovali také s kolegy z Knihovny knihovnické literatury (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm).