Ratingové agentury

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o pomoc s vyhledáním literatury o ratingových
agenturách, jejich vzniku, funkci, úloze v obdobích krize atd. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
o ratingu bylo napsáno velké množství knih a článků. Přehledně je popsán i ve Wikipedii, volné encyklopedii na internetu (většinou nedoporučujeme, v tomto případě děláme výjimku, protože se zdá, že je heslo dobře zpracováno) http://cs.wikipedia.org/wiki/Rating
Doporučujeme navštívit webové stránky Národní knihovny ČR na www.nkp.cz , katalogy a databaze, elektronický katalog, baze pro knihy NKC, články baze ANL a pomocí klíčových slov (předmětových hesel) můžete vyhledávat příslušnou literaturu.
Doporučujeme knihu VALOVÁ, Ivana. Řízení rizik podle Basel II se specifickým zaměřením na interní rating v rámci úvěrového rizika. Brno: Masarykova univerzita, 2010., která by  mohla obsahovat mnoho odpovědí na Vaše otázky.
Z knih dále doporučujeme např.:

     Hlavni zahlavi       Vins, Petr
     Nazev                Rating / Petr Vins, Vaclav Liska
     Vydani               Vyd. 1.
     Nakl. udaje          Praha : C.H. Beck, 2005
     Poznamka             Obsahuje bibliografii, bibliograficke odkazy a
rejstrik
     Predmet. heslo       rating
     Forma, zanr          studie
     Skupina Konspektu    659 - Reklama. Public relations. Media
     MDT                  659.233
     MDT                  (048.8)
     Predm. hesla-angl.   credit rating

     Hlavni zahlavi       Plaminek, Jiri, 1958-
     Nazev                Tymova spoluprace a hodnoceni lidi / Jiri Plaminek
     Vydani               1. vyd.
     Nakl. udaje          Praha : Grada, 2009
     ISBN                 978-80-247-2796-7 (broz.)
     Edice                Manazer. Management
     Predmet. heslo       tymova prace
     Predmet. heslo       personalni management
     Predmet. heslo       hodnoceni pracovniku
     Forma, zanr          prirucky
     Predm. hesla-angl.   team work
     Predm. hesla-angl.   personnel management
     Predm. hesla-angl.   rating of employees

     Hlavni zahlavi       Halasek, Dusan, 1936-
     Nazev                Urcovani bonity obci / Dusan Halasek, Jaroslav
Pilny, Petr Tomanek
     Nakl. udaje          Ostrava : Vysoka skola banska - Technicka
univerzita, Ekonomicka fakulta, 2002
     Poznamka             Obsahuje bibliografii
     Predmet. heslo       rating obci -- Cesko
     Forma, zanr          ucebnice vysokych skol
     Skupina Konspektu    336.7 - Finance
     Predm. hesla-angl.   rating of cities and towns
     Forma, zanr-angl.    textbooks (higher)

     Hlavni zahlavi       Kunstova, Ivana
     Nazev                Vyuziti ratingu a nastroju umele inteligence v
rozhodovani podniku = Utilization of rating and in company decision making :
zkracena verze Ph.D. Thesis / Ivana Kunstova
     Nakl. udaje          [Brno : Vysoke uceni technicke v Brne], c2007
     ISBN                 978-80-214-3387-8 (broz.)
     Edice                Vedecke spisy Vysokeho uceni technickeho v Brne.
PhD Thesis, ISSN 1213-4198 ; sv. 406
     Predmet. heslo       rating
     Predmet. heslo       umela inteligence
     Predmet. heslo       vykonnost podniku
     Predmet. heslo       financni analyza
     Predmet. heslo       rozhodovani
     Forma, zanr          disertace
     Predm. hesla-angl.   credit rating
     Predm. hesla-angl.   artificial intelligence
     Predm. hesla-angl.   industrial productivity
     Predm. hesla-angl.   financial analysis
     Predm. hesla-angl.   decision making

Z článků doporučujeme:
     Cislo zaznamu:            1
     Hlavni zahlavi       Skalkova, Olga
     Nazev                Banky se obavaji zmen ratingu, neuklidni-li se
politicka scena / Olga Skalkova
     Popis (rozsah)       1 obr
     Zdroj. dokument      Hospodarske noviny Praha, ISSN 0862-9587 Roc. 41,
c. 251 (19971229), s. 2 41:251
     Odkazy
http://full.nkp.cz/nkdb/view/mkdoc.asp?p1=HN19971229000007 - Plny text
     Klicova slova        finance * bankovnictvi * rating bank * vnitrni
politika * politicka krize * mozne dopady * Cesko * r. 1997

     Hlavni zahlavi       Misur, Peter
     Nazev                Evropska komise otevrela verejnou konzultaci o
sprave, rizeni a odmenovani ve financnich institucich / Peter Misur
     Zdroj. dokument      Obchodnepravni revue, ISSN 1803-6554 Roc. 2, c. 7
(2010), s. 215-217 2:7
     Predmet. heslo       Sprava a rizeni podniku ve financnich institucich
a politika odmenovani
     Predmet. heslo       financni instituce -- pravni aspekty -- zeme
Evropske unie
     Predmet. heslo       financni krize -- zeme Evropske unie -- 2010
     Predmet. heslo       rating bank -- zeme Evropske unie
     Skupina Konspektu    347.7 - Obchodni pravo. Financni pravo. Pravo
prumysloveho vlastnictvi. Patentove pravo. Autorske pravo

     Hlavni zahlavi       Stekl, Jan
     Nazev                Jak se propriste vyvarovat krize / Jan Stekl
     Popis (rozsah)       il.
     Zdroj. dokument      Kapital, ISSN 1211-748X C. 4 (duben 2009), s. 8-10
     Odkazy
http://www.anopress.cz/brany/jib/mkJIB.aspx?whofrom=ML2&uz=knihovna1&ID= - Plny text
     Predmet. heslo       financni krize
     Predmet. heslo       hypotecni uvery
     Predmet. heslo       banky
     Predmet. heslo       rating bank
     Predmet. heslo       financni politika

     Hlavni zahlavi       Barak, Josef
     Nazev                Narizeni Evropskeho parlamentu a Rady o
ratingovych agenturach / Josef Barak
     Zdroj. dokument      Pravni rozhledy, ISSN 1210-6410 Roc. 18, c. 5
(2010), s. II 18:5
     Predmet. heslo       rating
     Predmet. heslo       financni krize
     Predmet. heslo       kapitalove trhy -- pravni aspekty -- Cesko -- 2010
     Predmet. heslo       ratingove agentury
     Predmet. heslo       narizeni ES -- c. 1060/2009 -- o ratingovych
agenturach
     Skupina Konspektu    347.7 - Obchodni pravo. Financni pravo. Pravo
prumysloveho vlastnictvi. Patentove pravo. Autorske pravo

     Hlavni zahlavi       Machala, Karel, 1967-
     Nazev                Rating, krize a regulace / Karel Machala
     Zdroj. dokument      Bankovnictvi, ISSN 1212-4273 Roc. 18, c. 3
(20100319), s. 8-10, 11 18:3
     Odkazy
http://www.anopress.cz/brany/jib/mkJIB.aspx?whofrom=ML2&uz=knihovna1&ID= - Plny text
     Poznamka             Rubrika: Fokus
     Predmet. heslo       rating
     Predmet. heslo       ratingove agentury
     Skupina Konspektu    336.7 - Finance

Otázky, které zajímají i vás, byly zpracovány v diplomové práci, volně přístupné na internetu, viz http://is.muni.cz/th/76050/esf_m/DIPLOMOVA_PRACE.doc.
Doporučujeme i knihovnu s ekonomickým zaměřením, např. Knihovnu VŠE http://ciks.vse.cz/, protože Váš dotaz podle oboru spadá spíše do oblasti zájmu této knihovny.