Řád modrého podvazku

Text dotazu

Dobrý den. Co to je řád modrého podvazku? Komu je udělován? Kdo jej uděluje? Je nějaká souvislost s nevěstami, kterým se dává modrý podvazek? A proč se dává nevěstám? Děkuji

Odpověď

"Podvazkovy rad je nejvyssi anglicky rad. Centrem je Windsor, kde se kazdorocne shromazduji rytiri v kapli sv. Jiriho ke zvlastni bohosluzbe. V tmavomodrých sametových róbách a s klobouky ozdobenými bílými péry pořádají slavnostní procesí společně s královnou a členy královské rodiny.
Řád založil v roce 1348 král Edward III., který dlouho chtel oživit myslenku na paměť legendárního krále Artuše nový řád rytířů kulatého stolu. Podvazek měl být "symbolem přátelství" a řád měl za cíl udržovat nejvyšší rytířské ctnosti. Král byl členem řádu stejně jako jeho syn, obávaný Černý princ. Patronem řádu byl svatý Jiří.
V kapli postavené v letech 1477 až 1511 byly přechovávány relikvie, mezi nimi srdce svatého Jiřího a ostatek kříže Ježíše Krista."
(Zdroj neoveren, ruzne webove strany)

Obsahlejsi heslo o Podvazkovem radu je napr. In:
Ottuv slovnik naucny. Illustrovana encyklopaedie obecnych vedomosti. Praha: J. Otto, 1902. D.19. S.1035

Co se tyka modreho podvazku pro nevestu. V literature jsme nenasli mezi obyceji a poverami zadne vysvetleni. Procitanim clanku na webu jsme zjistili, ze do doplnku nevesty modry podvazek patri, ale informace se lisi podle kraju a zvyku.
Uvadime nektere podnety:
"Svatebni hry Podvazek
Tady stačí ženichovi jen svázat ruce, aby si nepomáhal rukama a show může začít. Musí nevěstě sundat podvazek. A aby to neměl jednoduché, musí to udělat pusou."

"Nevěsta má mít ve svatební den vše nové jako symbol nového počátku, kromě jedné věci půjčené (od šťastného a veselého člověka), jedné staré (jako symbol zachování rodinné tradice) a jedné modré (nejčastěji to bývá modrý podvazek)"

Neurceny zdroj na internetu uvádí, že ženich "vysvléká a napnutím vystřeluje podvazek mezi svobodné pány. Kdo jej chytí, bude na řadě se ženěním"

jiny zdroj uvadi
ze "modrý podvazek dostává nevěsta při dámské jízdě od holek, které pozvala. Nevěsta si ho navléká ráno sama, a navečer při hostině, je dražba, kdo dá víc, ten většinou zubama sundává nevěstě podvazek a je jeho. (většinou by ho měl "získat" ženich)".

Nevěsta - doplňky a pověry
"Podle pověry by každá nevěsta měla mít něco nového, něco starého, něco modrého a něco půjčeného.
něco modrého - pro štěstí, ne však celé šaty, to prý přináší modřiny. Modrá může být výšivka na šatech, kamínky či kraječka. Potom je vhodné přidat pár modrých kvítků nebo korálků do vlasů. Pokud jste barevný typ, pro který se modrá barva zrovna nehodí, nezoufejte. Nejrozšířenějším řešením se stává modrý podvazek pro štěstí. Není vidět (minimálně do půlnoci, kdy by ho podle některých zvyků měl ženich pomocí zubů sundat z nevěstiny nohy), a pokud ho nevěstě daruje třeba kamarádka, nosí pak prý štěstí dvojnásob."

http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=20156&id=5