příjmení Vachulka - význam a původ

Text dotazu

Rád bych se zeptal a dozvěděl o svém příjmení něco víc, význam a původ.

Odpověď

Dobrý den,

podle Moldanové i Matese je příjmení Vachulka odvozeno od příjmení Vach, Vácha (podomácku Václav).

Jako další možnost oba zmiňují původ od německého die Wache – vacha, vachta (stráž, hlídka).

Informace byly čerpány z knih:

Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.  – heslo Vach

Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená. 2. díl, Jména na 251.-501. místě. Adam - Žižka: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. 1. vyd. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-10-4. – heslo Vácha