PV e-knih

Text dotazu

Dobrý den
Když někdo vydá e-knihu (přiděleno ISBN), pak v rámci zákona o „Povinném výtisku“ je povinen odevzdat určeným knihovnám tuto e-knihu v elektronické, nebo tištěné podobě?

Odpověď

Dobrý den,

po konzultaci s oddělením povinných výtisků jsme zjistili, že na elektronické publikace se zákon č. 37/1995 Sb. o neperiodických publikacích prozatím nevztahuje, tedy není zákonná povinnost elektronické knihy odevzdávat.

Výjimku tvoří knihy  uložené na pevném nosiči - CD, DVD. V tomto případě se určeným knihovnám odevzdává tento pevný nosič, http://www.nkp.cz/sluzby/sluzby-pro/povinne-vytisky/pv.

Pokud jde o legislativu, tak ta  je připravována našimi kolegy z Oddělení povinných výtisků v Národní knihovně  ve spolupráci s dalšími orgány a  v horizontu několika let bude uvedena do praxe.