Původce slova čistonosoplena

Text dotazu

Dobrý den, všichni jsme se učili o tom, že znakem barokní češtiny jsou mj. návrhy na nahrazení určitých slov českými ekvivalenty - jako odstrašující příklad je uváděna čistonosoplena za kapesník. Nenalezla jsem však informaci, kdo, kde a kdy toto slovo poprvé zazamenal. Poradíte mi? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

dlouho se předpokládalo, a uvádějí to i mnohé současné zdroje, že původcem slova "čistonosoplena" je právník, básník a filolog Václav Jan Rosa (1620 - 1689). V roce 1672 vydal latinsky psanou mluvnici češtiny Čechořečnost a snažil se předcházet přebírání cizích slov do češtiny vytvářením nových slovních tvarů.
Autorství se případně připisovalo i dalším představitelům národního obrození, kteří chtěli pozvednout význam českého jazyka.

Nejnovější výzkum ale naznačuje, že zřejmě jde o mylně tradovanou a dlouho přebíranou informaci a slovo "čistonosoplena" vzniklo v pozdějším období (druhá polovina 19. století) pravděpodobně jako výsměch někdy až přehnaným snahám národních buditelů o pozdvižení národního jazyka. Jméno původce slova sice není zatím známo, ale nový výzkum jazykovědců možná jednou tuto záhadu odhalí.

Použité zdroje

HOŘEJŠÍ, Jaroslav. Slova na pranýři: soukromá obrana češtiny. Praha: Maxdorf, [2017], s. 80. ISBN 978-80-7345-547-7.
ČERMÁK, František. Lexikon a sémantika. Praha: Lidové noviny, 2010, s. 217. ISBN 978-80-7422-020-3.
MARTINKOVÁ, Věra. Teorie literatury netradičně. Praha: Trizonia, 1995, s. 114. ISBN 80-85573-61-X.
Epizoda pořadu České rozhlasu Slovo nad zlato: https://www.mujrozhlas.cz/s[…]el-oliva-moderuje-jan-rosak
Epizoda pořadu České televize Historie.cs (přibližně od 32. minuty): https://www.ceskatelevize.cz/[…]/