Původ výrazu ROUHAT SE

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla něco o původu slova rouhání. Děkuji.

Odpověď

Dobry den, podle Slovniku spisovneho jazyka ceskeho. - Praha: Academia, 1989.
rouhati se (komu, cemu) - nab. projevovat hrubou neuctu, nevaznost n. posmech k nekomu, necemu (zprav. ustalenemu, vznesenemu, posvatnemu ap.) neuznavat (koho, co), opovrhovat (kym, cim), tupit, urazet posmivat se, vysmivat rouhat se bohu, at boha nerouha, nerouhej se - nestezuj si prilis neskromne rouhavy - bezbozny rouhave - kacirske (napr.reci)

Podle MACHEK, Vaclav Etymologicky slovnik jazyka ceskeho. Praha: Nakladatelstvi Lidove noviny, 1997.
Str. 519
rouhati se ... spisovne jen rouhani Bohu, ale moravsky a slovensky ma stary vyznam posmesny, posklebovati se starosloven. rog' - posmech, rogati - posmivati se