Původ textu, notový zápis

Text dotazu

Dobrý den,
v uplynulých dnech jsem mluvila s jednou stařenkou, které jsem přislíbila, že se pokusím zjistit více o písničce, kterou si pamatuje z dětství. Bohužel jsem nic nezjistila, tak se obracím na vás, jestli byste mi nemohli pomoci. Stařenka si pamatuje text písně, kterou jí v dětství zpívávala maminka, melodii bohužel už nikoliv. Je možné zjistit o tomto textu něco více, resp. nalézt notový zápis v nějaké sbírce písní? Případně kde bych se mohla pokusit něco hledat sama? Tuším, že paní prožila dětství ve středních Čechách. Děkuji!

text:
Stavěl si ptáček na sněti,
chaloupku malou, pro děti,
chaloupku jako z pohádky,
Na kraji naší zahrádky.
Stříšku má celou zelenou,
Z břečťanu pěkně spletenou,
Komůrku jenom jedinou,
Se žlutou ptačí rodinou.

Když Pán Bůh lásku rozsíval,
Také prý k nim se podíval,
Každému ptáčku v srdečko,
Uložil lásky zrnečko.
Zrnečko pučí, voní květ,
Miluje ptáček celý svět,
Nejvíce ale matičku,
Otce a rodnou světničku.

Také v mou duši den co den,
Rozsévá Pán Bůh lásku jen.
Pro otce, matku rozkvete,
Jako v tom srdci ptáčete.
K Tobě, můj Bože, vzpínám dlaně,
Chraň mi tu lásku, stále chraň,
Chraň mě tu lásku nocí dnem,
I tu mou rodnou, českou zem.

Odpověď

Dobrý den,

prohledali jsme naše databáze a díky přesně zapamatovanému textu se nám písničku skutečně podařilo najít. V Pedagogických rozhledech z roku 1921 jsme se dozvěděli, že název písničky je „U hnízda (Stavěl si ptáček)“ a jejím autorem je český básník, učitel a esperantista Josef Kožíšek (1861-1933).

Notový zápis je dostupný v Českém hudebním fondu Českého rozhlasu. Zde je možné si noty zapůjčit do studovny.

Odkaz: http://hledani.rozhlas.cz/hudebniny/?autor%5B%5D=Kova%C5%99ovic%2C+Karel&autor%5B%5D=Rais%2C+Karel+V%C3%A1clav

Písnička „U hnízda“ je obsažena v souboru písní: Sníh, Jarní, (Poleť, poleť), Když k nám jaro z dálky letí, Otec, Tatíčku můj, Já tisknu k čelu tvoji dlaň, Byl život Tvůj tak neblahý, Již ti můj tatíčku, U hnízda (Stavěl si ptáček), Hnízdo, Mezi růžemi, Ukolébavka

Autoři: Kovařovic, Karel; Kožíšek, Josef; Rais, Karel Václav; Mühlsteinová, Berta

Jsme rádi, že jsme Vám s hledáním mohli pomoci. Pokud byste potřebovala další informace, určitě se na nás obraťte.