původ slovního spojení \"stěžovat si na lampárně\"

Dobrý den, ráda bych se zeptala, proč se říká \"Běž si stěžovat na lampárnu\"? Děkuji

kdy a proč vzniklo úsloví "jít si stěžovat na lampárnu", se nám bohužel nepodařilo dohledat. Samotné slovo "lampárna" se používalo pro místnost na vlakovém nádraží nebo v dolech, kde se ukládaly a čistily lampy. Obdobně se používá i úsloví "jít si stěžovat na hlavní nádraží". Obě slovní spojení se užívají v případech, kdy stížnost nemá ke komu směřovat nebo je formulována jako obecný nesouhlas s určitou záležitostí a ani žádná odezva není očekávána.

Zdroj:
Příruční slovník jazyka českého.II.díl. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957

Více by vám nejspíše pověděli v jazykové poradně Ústavu pro jazyk český (www.ujc.cas.cz).

Jazyk, lingvistika a literatura

30.11.2007 10:51

Anonym píše:
Úterý 05.07.2022 17:49
Stěžovat si na lampárně-vyplakat se u vrby-křičet do mraků atd.
Lampárna byl malý domeček bez stálé obsluhy který se otvíral drážním univerzálním klíčem. Na větších nádražích kde byla obsluha sloužil většinou nejstarší zaměstnanec, většinou už důchodce. Předobraz fousatého starého sklerotika s rudým nosem který vás v klidu vyslechl a poté vyhodil.....