původ slovního spojení \"stěžovat si na lampárně\"

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, proč se říká \"Běž si stěžovat na lampárnu\"? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

kdy a proč vzniklo úsloví "jít si stěžovat na lampárnu", se nám bohužel nepodařilo dohledat. Samotné slovo "lampárna" se používalo pro místnost na vlakovém nádraží nebo v dolech, kde se ukládaly a čistily lampy. Obdobně se používá i úsloví "jít si stěžovat na hlavní nádraží". Obě slovní spojení se užívají v případech, kdy stížnost nemá ke komu směřovat nebo je formulována jako obecný nesouhlas s určitou záležitostí a ani žádná odezva není očekávána.

Zdroj:
Příruční slovník jazyka českého.II.díl. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957
http://lamparna.jinak.cz/lamparna.htm

Více by vám nejspíše pověděli v jazykové poradně Ústavu pro jazyk český (www.ujc.cas.cz).