Původ slova únor, duben

Text dotazu

Dobré odpoledne, chtěl bych se zeptat na původ slov únor a duben? Má to nějakou významovou linku? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, slovo únor se vyskytuje pouze v češtině a jeho výklad není zcela jednoznačný. Slovo je údajně vytvořeno z předpony ú- a základu nor ze slovesa nořiti. Význam se má vztahovat k tomu, že tající ledy se ponořují a zase vynořují z vody.
Slovo duben má všeslovanský základ ve slově dub, označuje měsíc, v němžzačínají rašit duby.
(podle etymologických slovníků)