původ slova Střízlivost

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mě původ a vznik slova střízlivost.

Odpověď

Dobrý den,
původ slova "střízlivost, střízlivý" není bohužel zcela jasný a ani etymologické publikace nepodávají obsáhlejší vysvětlení. V knize od Josefa Holuba můžeme najít tento popisek ke slovu střízlivý:
"Střízlivý - staročesky střízvý, všeslovanské. Staroslověnský jazyk trězv. Snad ze základu terzb- (toto je předpokládaná prajazyková nebo vůbec původní podoba slovního základu) - čistit ze slova "sterb" - lze srovnat se slovem "tříbiti": všeslovanské, trěbiti (staročesky třiebiti z terb), rusky tereb= mýtina.

Pokud byste potřebovala přesnější vysvětlení, můžete kontaktovat Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/).

Použitá literatura:
Holub, Josef a Lyer, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd. Praha: SPN, 1992. 483 s. Odborné slovníky. ISBN 80-04-23715-0.