původ slova splín

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych znala původ slova SPLÍN (ve smyslu smutek). Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den, Spleen (vysl. splín) česká podoba splín, někdy splén,-u, m. , je slovo pocházející z angličtiny a označuje omrzelost, skleslost, nudu, blaseovanost, také druh melancholie projevující se těžkomyslností.

zdroj :

* Příruční slovník jazyka českého, ČSAV, Praha : Státní naladatelství učebnic, 1948-1951
* Fr. Trávníček : Slovník jazyka českého, Praha : Slovanské nakladatelství, 1952

Pro podrobnější informace se laskavě obraťe na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz.