původ slova ,,šofér´´

Text dotazu

puvod , význam

Odpověď

Dobrý den,

 slovo šofér znamená řidič (auta, automobilu), původ z francouzského chauffeur - topič (původně asi u železnice) z francouzského chauffer - topit, a to z latinského calefacere oteplovat  z latinského kořene cal teplý a facere dělat.

Použité zdroje

Rejzek, Jiří, 1964-. Český etymologický slovník. Vyd. 1. Voznice : Leda, 2001. 752 s.
Holub, Josef, 1881-1966. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem ke slovům kulturním a cizím. Josef Holub, Stanislav Lyer. 4. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1992. Odborné slovníky. 483 s.

Přílohy