původ slova slepice

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mě původ slova slepice.

Odpověď

Dobrý den,

název slepice, slípka, stč. slepicé je slovo známé už Josefu Jungmannovi, u kterého "je od mhourání očíma, jako slepý činívá". Slepice tedy pochází od slova slepý, protože slepice za šera nevidí. Slepicím totiž v jejich zrakovém ústrojí chybí zrakový purpur, tzv. rhodopsin.

Výraz slepý je praslovanský a všeslovanský - slep´. Podle Etymologického slovníku jazyka českého (V.Machek . Praha : LN 1997),slép´ znamenalo slabý na zrak (tento obrat je běžný v češtině, tedy slabozraký), ale později bylo rozšířeno ve významu na úplnou slepotu.

Po- stránce formální byl vývoj asi ten, že k slép´ bylo přitvořeno adjektivum se stupněm -o- v kořeni, tedy sekundárním oi (ě), slěp.

Slepé střevo : Aristoteles popsal tento orgán u zvířete jako cosi slepého (nepravého, lichého) u střeva.

Toto označení již ve starověku bylo přeneseno na člověka a udrželo se.