Původ slova skol

Text dotazu

Zajímal by mne původní význam slova \"skol\", zastaralého pozdravu mezi lyžaři, pocházejícího ze švédštiny. Existuje prý teorie o používání tohoto slova při souboji dvou mužů. Doposud jsem však nikde žádnou zmínku nenašla.

Odpověď

Bohužel se nám jiný význam tohoto slova nepodařilo z našich dostupných materiálů nalézt, kromě již zmiňovaného původu ze švédštiny (= lyžařský pozdrav). Domníváme se, že tento dotaz spíše zodpoví v jazykové poradně Ústavu pro jazyk český (www.ucl.cas.cz).