puvod slova rumiště, jak se dostalo do češtiny

Text dotazu

Jak se dostalo slovo rumiště do češtiny, jeho puvod

Odpověď

Dobrý den,

existují dvě možnosti původu slova rumiště, obě mají základ ve slově "rum" (odpadky zdiva). Jedna možnost vzniku je přesmykem ze slova "múr" (nyní "mour"). Pravděpodobnější je vznik z německého slova "rummel", které znamená povyk, lomoz mela, haraburdí.

Použité zdroje

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Vyd. 1. Voznice: LEDA, 2001. 752 s. ISBN 80-85927-85-3.
HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvlástním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 2. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1978. Odborné slovníky. 527 s.
Německo - český slovník. [Díl 2] M-Z. 1. vyd. V Praze: Státní pedagogické nakladatelství, 1964. s. 761-1442 .
Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/