původ slova peron

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi prosím zjistit, jakého původu je slovo peron? Děkuji

Odpověď

Dobry den,

na zaklade Vaseho dotazu Vam zasilame informace o puvodu slova peron vcetne jeho vykladu:
Akademicky slovnik cizich slov. II. L-Z. Praha : Academia, 1995. s. 585. ISBN 80-200-0524-2
peron, -u m (z nem. < fran. zakl.) zeleznicni nastupiste; peronni, peronovy prid.: p-ni listek (dr.) vstupenka na nastupiste, peronka; zel. p-ni kolej u nastupiste pro osobni vlaky, nastupistni kolej; p-ni podchod podzemni chodba spojujici nastupiste s vypravni budovou, nastupistni podchod m - muzsky rod prid. - pridavne jmeno dr. - drive zel. - zeleznicni (doprava)

Encyklopedie Universum (www.cotoje.cz)
peron [z fr. perron - nastupiste] - zel. nastupiste; schodiste pred velkou budovou (schody).

Výraz "perón" se k nám dostal přes německé "Perron" z francouzského "perron" = schodiště. Souvisí také s francouzským "pierre" neboli kámen z latinského "petra".
Informace pochází z publikace: HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého: se zvláštním zřetelem ke slovům kulturním a cizím. Praha: SPN, 1978. ISBN 80-04-23715-0