původ slova máry

Text dotazu

Dobrý den, co jsou máry vím, zajímá mě původ slova. Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

význam slova máry: jedná se  o pomnožné podstatné jméno,  s německým základem

1. pohřební nosítka (rakev leží na márách, být na márách - být mrtev

2. historické -  tovaryšské máry = středověké mučidlo, skřipec

Zdroj: internetový slovník cizích slov

Máry, mar / már - ženské pomnožné podstatné jméno, z německého die  Bahre (staročeské páry; máry přikloněním k mříti = pohřební nosítka)

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.