původ slova jakbysmet

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, z čeho vzniklo slovo jakbysmet. Kdy se slovo používá je mi
jasné, ale nechápu, jak a v čem je jeho původ.
Předem Vám děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz jsem nalezla na webových stránkách Ústavu pro jazyk Český Akademie věd  ČR. Slovo jakbysmet  je příslovečnou spřežkou, která vznikla spřahováním.  Co je spřahování se dočtete níže.

Pro Vás je podstatné, že jakbysmet (možno psát dohromady i zvlášť) je ustrnulá podoba věty ; význam slovního spojení jakbysmet  =  stále tak, zase tak, znovu

Jedním ze slovotvorných postupů, kterými vznikají nová slova, je tzv.
spřahování. Spřahování je specifický způsob tvoření slov. Oba členy, jimiž se nově vzniklý (spřažený) výraz vytváří, si uchovávají ve všech svých tvarech, nebo alespoň ve tvaru základním, stejnou podobu. Tvoříme tak například číslovky (dvacet jedna - jedenadvacet) či přídavná jména (hrající dlouho - dlouhohrající), příslovce (zanicnasvětě, nanic) a podstatná jména (zmrtvýchvstání).
Specifickou skupinou jsou tzv. příslovečné spřežky.
Do této skupiny spřežek je možné zařadit i víceslovné spřežky, protože také v těchto případech převažuje podoba psaní zvlášť, lze však psát: o sto šest i ostošest; jak se patří i jaksepatří, jak by smet i jakbysmet aj. Ačkoli není u spojení co by dup ve slovnících či v PČP zachycena podoba jednoslovná (cobydup), nechápali bychom ani ji jako vysloveně chybnou. [1]
1. http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=130