původ slova injekce

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je etymologický původ slova injekce. Případně jaké jsou jeho slangové varianty. Velice Vám děkuji a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

injekce - vstřikování, vstříknutí látky (zpravidla s léčivým účinkem) do organismu

Zdroj: KLIMEŠ, Lumír. Slovník cizích slov. Praha: SPN, 1981.

Injekce vstřikování. Z latinského injectio, vlastně vhození od inicere (ptc. participium, příčestí -jectus)

Zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.

Slangové slovníky, které máme k dispozici, slang pro injekci neuvádějí, pouze pro intravenózní injekci, viz níže

Intravenoska - intravenózní injekce. Lat. vena - žíla, iniectus - dovnitř vržený

Zdroj: DOLEŽAL, Antonín. Lékařský slang a úsloví. Praha: Galén, 2007.

Nevíme, zda vás zajímá pouze slang český. Ve fondu NK ČR, Všeobecná studovna,  je anglický výkladový slovník, viz bibliografický záznam níže; zda obsahuje slang pro injekci v angličtině,  jsme nemohli nyní ověřit.

Segen, Joseph C. Current med talk: a dictionary of medical trems, slang & jargon. Stanford: Appleton & Lange, [c1995]. viii, 984 s. ISBN 0-8385-1464-2. Signatura Všeobecné studovny BMO XIII B 199