Původ slova fašismus

Text dotazu

Jak vzniklo slovo fašismus? Jaký je jeho původ?

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy "Anatomie fašismu" má slovo fašismus svůj původ v italském výrazu fascio, což doslova znamená svazek nebo otep. Poněkud vzdálenější je odvozenost od latinského slova fasces, jímž se označoval svazek prutů se sekerou uprostřed, který byl u příležitosti veřejných průvodů v Římě nošen před magistrátními úředníky jakožto symbol úřední autority a státní jednoty.

Před rokem 1914 si symboliku římských fasces vesměs přivlastňovala levice.

Marianne, emblematická postava Francouzské republiky, byla v 19.století často zobrazována s fasces v rukou, což mělo naznačit sílu republikánské solidarity namířenou proti odpůrcům Republiky z řad aristokracie a kléru.

Fasces zdobí průčelí budovy oxfordského Sheldonian Theatre (1664-1669), lze je spatřit na Lincolnově památníků ve Washingtonu (1922) a také na čtvrtdolaru Spojených států z ražby roku 1932. Ke konci 19.století užívali italští revolucionáři výrazu fascio jako připomínku na solidaritu oddaných spolubojovníků. Sicilští rolníci, kteří v letech 1893-1894 povstali proti latifundistům, si říkali Fasci Siciliani. Když pak na sklonku roku 1914 skupina levicových nacionalistů, k níž se záhy přidal socialistický vyvrženec Benito Mussoilni, začala usilovat o to, aby Itálie vstoupila do války na straně tehdejších spojenců, zvolila si jméno, jež mělo vyjadřovat jejich zápal i jednomyslnost v agitaci pro vlastní předsevzetí: Fasci Rivoluzionario d´Azione Interventista (Revoluční svaz intervenční akce). Ke konci 1.světové války již Mussolini razil termín fascismo, jímž chtěl vyjádřiž nálady nepočetné skupiny nacionalistických demobilizovaných vojáků a válkychtivých syndikalistických revolucionářů, kterou kolem sebe shromáždil. Ani tehdy ještě Mussolini neměl na slovo fascismo monopol.

Oficiálně se fašismus zrodil v Miláně 23.3.1919. Od této chvíle začal Mussolini nazývat své hnutí Fasci di Combattimento, což přibližně znamená cosi jako "bojová bratrstva".

použitá literatura:

* PAXTON, Robert O. Anatomie fašismu. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2007. s. 8-9. ISBN 978-80-7106-811-2.