Český časopis venovaný výskumu literatúry pre deti a mládež

Text dotazu

Dobrý deň, zaujímalo by ma, ktoré české periodiká
sa momentálne venujú výskumu literatúry pre deti a mládež (či už
monotematicky, alebo parciálne). Ďakujem

Odpověď

Dobrý den,

uvádíme Vám přehled časopisů, které se zabývají dětskou literaturou - vyhledáno dle klíčových slov a slov z názvu v Souborném katalogu ČR - seriály (http://aleph.nkp.cz/F/ ):

Ladění : Časopis pro teorii a kritiku dětské literatury. Brno : Ústav literatury pro mládež Pedagogické fakulty MU v Brně, 1996-. 4x ročně. ISSN 1211-3484

Klíčová slova: * dětská literatura * teorie * kritika

Zlatý máj : o dětské literatuře a umění. [Česko] : Česká sekce IBBY, 1999-.Ročenka.

Předmětová hesla: * literatura pro děti a mládež * dětská četba Roky vydávání jsou uvedeny 1999 až dio současnosti, avšak dle Souborného katalogu jsou pouze roky 1999-2000 v NK ČR. Pokud byste měl o časopis zájem, zkuste kontaktovat IBBY, ketrá časopis jako poslední vydávala (kontakt: http://www.ibby.cz/ ).  (Dříve: Zlatý máj : časopis o dětské literatuře a umění. Praha : Česká sekce IBBY, 1957-1997. 41 sv. 4x ročně. ISSN 0044-4871.

V letech 2006-2007 byl vydáván:

Bistro u Rudolfa : dětská porce knížek, na měsíc tak akorát. Praha : Řepovo kamarádi, 2006-2007. 2 sv. ISSN 1802-226X.

Předmět. heslo: * literatura pro děti a mládež

Co četly v roce ... české děti : knihy oceněné v soutěžích: SUK - Čteme všichni, Magnesia litera, Zlatá stuha : Už jsem čtenář - knížka pro prvňáčka - ... ročník projektu na podporu čtenářské gramotnosti. [Praha] : Ústav pro informace ve vzdělávání, [2008?]-. 1x ročně. Jednotlivé ročníky mají ISBN.

Předmětová hesla: * dětské knihy -- Česko -- 2001-2010 * dětská četba -- Česko -- 2001-2010 * literární soutěže -- Česko -- 2001-2010 * ceny a vyznamenání -- Česko -- 2001-2010

Host do školy : česká a světová literatura : inspirace, poučení, didaktika, informace, nápady. [Brno : Spolek přátel vydávání časopisu HOST], 2009-. 6x ročně, příloha k časopisu Host (ISSN 1211-9938).

Předmětová hesla: * česká literatura * literatura pro děti a mládež * didaktika

Romano suno ... : sborník příspěvků literární a výtvarné soutěže. Praha : Nová škola, [199-]-. Ročenka. Některé svazky mají ISBN.

Předmětová hesla: * literární práce dětí a mládeže -- Česko -- 21. stol. * romská literatura -- Česko * literární soutěže -- Česko * výtvarné práce dětí a mládeže -- Česko -- 21. stol. * romské výtvarné umění -- Česko * výtvarné soutěže -- Česko

Slovo a obraz v komunikaci s dětmi : komunikace s dětmi v multikulturním světě : sborník příspěvků z odborného semináře pořádaného katedrou českého jazyka a literatury s didaktikou PdF OU a Kabinetem literatury pro mládež, jazykové a literární komunikace KCD PdF OU .... Ostrava : Pedagogická fakulta Ostravské univerzity, [1997]-. 1x ročně. Jednotlivé sv. mají ISBN.

Předmětová hesla: * multikulturní pedagogika * komunikační dovednosti * komunikační dovednosti * studium a výuka

Současnost literatury pro děti a mládež : Liberec .... Liberec : Technická univerzita v Liberci, [1996]-. 1x ročně. Jednotlivé sv. mají ISBN.

Předmětová hesla: * literatura pro děti a mládež -- 20.-21. stol.

Uvádíme Vám také přehled časopisů, které se zabývají literární kritikou oběcně, zde byste také mohl najít informace o tvorbě pro děti a mláděž.

Služba Ptejte se knihovny však samotnými periodiky z časových důvodů nelistuje, vychází tak "pouze" z předmětových hesel a názvů:

Host : Host do školy. Brno : Spolek přátel vydávání časopisu Host ; Host, 2007- . 5x ročně, 2007, 4x ročně 2008.

Klíčová slova: * literatura * kritika literární

Akord : Revue pro literaturu, umění a život : Brno - Praha. Praha : Kuncíř, 1928-. 1x měsíčně mimo prázdniny. ISSN 0862-6715.

Klíčová slova: *literatura * umění * společenský život * křesťanský život

Česká literatura : časopis pro literární vědu. Praha : Ústav pro českou literaturu AV ČR, 1953-. 6x ročně. ISSN 0009-0468.

Předmětová hesla: česká literatura * literární věda Informace též na WWW:http://www.ucl.cas.cz/ceslit

Český jazyk a literatura. Praha : Fortuna, 1950-. 5x ročně. ISSN 0009-0786.

Klíčová slova: * český jazyk * literatura * didaktika Informace též na WWW: http://spn.cz/casopiscjl

Duha : informace o knihách a knihovnách z Moravy. Brno : Moravská zemská knihovna, 1987-. 4x ročně. ISSN 0862-1985.

Předmětová hesla: * knihovny * knižní obchod * knihy * nakladatelství a vydavatelství * literátura

Host : literární měsíčník. -- Brno : Dušan Skála, 1986-. 10x ročně (kromě července a srpna). ISSN 1211-9938.

Klíčová slova: * literatura * kultura

Host do školy : česká a světová literatura : inspirace, poučení, didaktika, informace, nápady. -- [Brno : Spolek přátel vydávání časopisu HOST], 2009-. 6x ročně, příloha časopisu Host (ISSN 1211-9938).

Klíčová slova: * inspirace * nápady * informace

Labyrint revue : časopis pro literaturu, výtvarné umění, hudbu, film a pro podnikání v kultuře. -- Praha : Primus, 1990-. 2x ročně od r. 1997-. ISSN 1210-6887.

Litenky : literární novinky : občasník pro kulturu a publicistiku. -- Praha : Pavel Janáček, 2007-. 6x ročně.

Předmětová hesla: literatura * publicistika * kultura

Literární fórum : dvouměsíčník pro literaturu a kulturu. -- České Budějovice : Jihočeský klub Obce spisovatelů, 2007-. Jednou za dva měsíce.

Předmětová hesla: regionální periodika * spolky * literatura * literární texty

Tvar : literární obtýdeník. Praha : Michael Třeštík, 1990-. 21x ročně. 1996-. ISSN 0862-657X.

Klíčová slova: * eseje * literární texty * literární kritiky * kulturní publicistika * próza * poezie * recenze

Záznamy všech výše uvedených periodik naleznete v online katalogu Souborný katalog ČR - seriály (SKCP) na adrese http://aleph.nkp.cz/F . Součástí bibliografického záznamu jsou také informace o dostupnosti časopisů v českých knihovnách.

Cenné informace můžete také nalézt na stránkách české sekce IBBY (The International Board on Books for Young People) : http://www.ibby.cz/  ; Ministerstva kultury ČR http://www.mkcr.cz/  - zde zejména část Literatura a knihovny http://www.mkcr.cz/literatura-a-knihovny/default.htm  ; Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) http://www.nipos-mk.cz/  (případně využít služby tamější knihovny http://www.nipos-mk.cz/?cat=381 ); využít můžete také služby Národní pedagogické knihovny Komenského (http://www.npkk.cz/ ) a zde zejména její součást - Sukovu studijní knihovnu literatury pro mládež http://www.npkk.cz/sukova-knihovna .