původ slova děkuji

Text dotazu

Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat na původ slova "děkuji", případně "vděčnost"? A jeho prvotní význam? Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na vaši otázku jsme hledali v etymologickém slovníku, z kterého citujeme:

děkovat viz dík

dík - ze staročeského  diek,  z praslovanského dek- ( souvisí s praslovanskými nosovkami), ze staroněmeckého  Denke = díky, vlastně uznalé myšlení, od německého denken = myslit (Dank - něm. dík); odvozená slova - děkovat, bezděky, mimoděk, vděčný

Zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.

diek, děk m. dík, poděkování; (j)měj diek, (j)měj-ho-diek, měhodiek, miehodiek, méhodiek, míhodiek měj (za to) dík, děkuji ti, děkujeme ti, výborně!, sláva!; v-děk, za-v-děk býti, učiniti, přijieti vhod, zavděk

Pokud by vám toto vysvětlení nestačilo, obraťte se ještě na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/, http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=d%C4%9Bkuji&Hledej=Hledej