původ slova cigareta

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je etymologický původ slova cigareta, případně tabák. Moc Vám děkuji a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

 slovo cigareta pochází z německého výrazu Zigarette, francouzsky cigarette=zdrobnělina k francouzskému cigare=doutník, česky kdysi (okolo r.1900) cigaretko, odtud lidově retko, retka, španělsky cigarro. Slovo je indiánského původu.

 Zdroj :

Etymologický slovník jazyka českého. Praha : SPN 1978