původ slova canc

Text dotazu

Dobrý den,
marně s kamarádkou pátráme po etymologickém významu slova "canc" (význ. blábol, výmysl, řeči o ničem). Mohli byste mi poradit, z jakého slova tento výraz pochází?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

slovo canc = žvást, tlach (vulgárně); canca, cancal = kdo cancá; cancati = camrat, žvanit, žvástat, tlachat; cancavý = žvanivý; caniti = camrat, cancat, žvanit (zhruble)

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

V odborném periodiku Naše řeč je slovo, které vás zajímá, vysvětleno takto:

Z našich časopisů

kvh.

V Časopise pro moderní filologii (XVIII, 3—4) dokončuje J. Janko VI. řadu svých Poznámek a příspěvků k čes. slovníku etymologickému... Slova ze základu cac- nebo čač- (čač, čac a čačka = hračka, cetka; čačák, cacák, Cacek = kdo si hraje jako malé děti; cackáti, čackati, čačkati = mazliti; cácat [sa] = houpati, kolébati [se], cácorka nebo cancorka [třasořitka nebo také děvče v bocích se houpající], krkonošské cackovat = utíkati [o dobytku]; cacorka, cacovina = cár, pápěrka, cacarda, cacarka = polévka se zelím v Podblanicku, cacarka = cumploch) jsou obecně slovanská a pocházejí ve významech mazliti a houpati z mluvy dětské. Základ cac = něco roztřepeného je podle Janka onomatopoický a nikoliv indoevropský, nýbrž evropsko-severoasijský. Onomatopoického původu je také základ cas a znamená házeti, trhati; z něho jsou slova cásati se = hašteřiti se, mor. cásat = tahati za vlasy. rozcásat šaty = roztrhati, cásati se = tančiti, casnovat sa (val. casmati se) = tahati se s čím, casnovať sa na koho = kasati se na koho, chlubiti se mu, casonit se = sápati se, zlobiti se na koho, cásavý = trhavý, casný, caska = všetečný (Podještědí) nebo nedočkavý, chtivý (Jičín), casák = všední kabát, mor. caska = sukně (na Litomyšlsku = vesta), casky = všední šaty ženské a j.

Základ canc- souvisí s cac- a má význam 1. žvýkati, tlachati (canc, cancání, caniti, candati, canda, candavý; candátovati [na Královéhradecku a Chodsku] = naprázdno se toulat, odtud candát = povaleč), 2. mazliti (něm. zinzeln, české, významem příbuzné, ač vzdálenější canca [peníz na krku zavěšený], canký = pěkný, dětské čanča = pěkná věc, čananý = pěkný a hluž. canka = krajka) a 3. třepiti se (cancary = úponky na př. okurek, cancár, cancour = hadr)...

Zdroj: Naše řeč, ročník 16 (1932), číslo 8

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=2637

V současném německém slovníku najdeme slovo das Zanken  = hašteření, škorpení; sich zanken =hašteřit se, škorpit se, hádat se

Jak vidíte, každé slovo má nějaké vysvětlení svého vzniku.