Původ slov Hanousek, Otrokovice

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat jaký je původ příjmení Hanousek a původ názvu města Otrokovice. Předem děkuji za kladné vyřízení.

Odpověď

Dobrý den, příjmení Hanousek pochází z osobního jména Johannes (německá podoba hebr. Jochánán = bůh je milostivý). Některé publikace uvádějí jako původ příjmení Hanousek německé slovo Hán = kohout.

Informace čerpány z:
Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- 1. vyd.. -- Praha : Mladá fronta, 1983. -- 289 s.

Název města Otrokovice je odvozen příponou -ovice od osobního jména Otrok a znamená "ves lidí Otrokových". Osobní jméno otrok znamenalo ve slovanských jazycích "chlapec, dítě" nebo také "sluha".
Informace čerpány z:
Zeměpisná jména Československa : slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje / Ivan Lutterer, Milan Majtán, Rudolf Šrámek ; [mapky nakreslil Milan Hladký]. -- 1. vyd.. -- Praha : Mladá fronta, 1982. -- 373 s. : mapy