původ rodu Michalců

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na původ rodu Michalců. Mělo by se jednat o zemanský rod, pocházející z Polska , který se usídlil v jižních Čechách. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Bohužel se nám nepodařilo přesně identifikovat rod dle Vašeho popisu, zasíláme alespoň orientační informace a doufáme, že Vám pomohou ve Vašem dalším hledání:

Michalów - Michalovski = starý mazovský rod známý již na počátku 16. století. Do rakouského hraběcího stavu byl v roce 1885 povýšen Roman (1839 - 1906). Příslušníci rodu žili v Haliči a Polsku, pouze Romanův syn Ladislav (1865 - 1926) byl v polovině 90. let 19. století okresním komisařem ve Valašském Meziříčí.

Michalovic z Kamsperka = původ rodu a datum nobilitace nezjištěny. Rod žil v Čechách v druhé polovině 18. století a snad z něj pocházel týnský farář František Karel.

Zdroj:

MAŠEK, Petr. Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od Bílé hory do současnosti. Vyd. 1. Praha: Argo, 2008-2010. 2 sv. ISBN 978-80-257-0027-3.