Původ řeznického výrazu \"veverka\"

Text dotazu

Dobrý den, rád bych věděl jaký původ má či jakým způsobem vznikl všeobecně používaný výraz \"veverka\" pro brániční pilíře v řeznickém názvosloví.

Odpověď

K výrazu veverka uvádí Slovník spisovného jazyka českého (2., nezměněné vyd.. -- Praha : Academia, 1989):
ve významu - co nějak veverku připomíná: v potravinářství malý kousek hovězího masa ze zadní čtvrti.
Označení tedy vzniklo na základě podobnosti. Více se nám nepodařilo v různých slovnících zjistit. Úplnější odpověď by vám snad podali v Ústavu pro jazyk český AV ĆR (www.ujc.cas.cz).