Původ příjmení Zapletal

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat na význam a původ jména Zapletal. V Čechách se toto jméno vyskytuje nejčastěji v okolí Hané a Vysočiny. V Německu v okolí Brém, spousty Zapletalů je i v Rakousku, méně v Polsku. Hledal jsem všude možně (i na genealogických stránkách), ale bohužel, zatím bezvýsledně.

Odpověď

Příjmení Zapletal patří do kategorie "podle dějů" (do něčeho se zaplésti), na jejichž základě předkové přišli většinou nejprve k přezdívce a později k tzv. příjmení (doplněk křestního jména) a ještě později k příjmení. O jaké události, do nichž se nositel jména zapletl, můžeme jen spekulovat.

(Vladimír Mates: Jména tajemství zbavená. Praha : Epocha, 2002.)