Původ příjmení Větrovský

Text dotazu

Dobrý den, mohl bych vás poprosit, zda by jste mi nezaslali význam příjmení Větrovský?

Odpověď

Dobrý den,

Vaše příjmení Větrovský (přechýlená podoba Větrovská) patří do skupiny příjmení, která vznikla z místních jmen (Větrov) a která jsou odvozena příponou -ský. Označovat člověka podle místa jeho původu či majetku bylo obvyklé u šlechty i u měšťanů už od středověku.

Použité zdroje:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 1. Praha: Mladá fronta, 1983. 289 s.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Jan Kotík, 1897. 288 s.

KNAPPOVÁ, Miloslava. Příjmení v současné češtině: jazyková příručka. 1. vyd. Liberec: AZ KORT, 1992. 185 s. ISBN 80-900008-9-4.