původ příjmení Šofr

Text dotazu

Dobrý den, již delší dobu pátrám po původu svého jména, ale zatím jsem se moc nedozvěděl, nemohli by jste mi s tím trochu pomoci, moc Vás o to prosím, mé příjmení je Šofr, děkuji, jakub Šofr.

Odpověď

Dobrý den, pane Šofre,

Vaše příjmení Šofr je původu německého a vzniklo z označení úředníka nebo zaměstnance statku. V případě příjmení Šofr se jedná buď o šafáře (německy Schaffer), nebo o ovčáka či pastýře (německy Schäfer; v něm. nářečích též Schafer či Schofer).

Změna samohlásky a na o je dána výslovností a jako otevřeného o v hornoněmeckých a středoněmeckých nářečích, kam patřila i nářečí českých Němců.

Podrobně lze výklad příjmení Šofr nalézt v prvním díle vynikající práce jazykovědce Josefa Beneše (1902-1984) s názvem Německá příjmení u Čechů na stranách 123 a 252.

Použité zdroje

Beneš, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3.