Původ příjmení Smolin

Text dotazu

Dobry den, nemohu se dopidit vyznamu prijmeni
Smolin, slysim tam slovo smula-smola, ale proc se tak nekdo jmenoval, k cemu
smulu pouzivali? Dekuji za odpoved

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Smolin jsme sice v dostupných zdrojích nenalezli, ale s největší pravděpodobností pochází z názvu pryskyřice : smola = míza jehličnatých stromů, výrobek z pryskyřice,přezdívka zdlouhavému člověku (táhne se jak smola).
Další tvary :
Smolák (obyvatel Smoleče u Bechyně), Smolař = kdo smolu sbíral, získával ze dřeva, prodával.
Smilek,Smolík (spíše ze slovenského smolit = špinit), Smolka,Smolina, Smolucha.

Pro více informací se laskavě obraťte na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz.

Zdroj : D. Moldanová : Naše příjmení, Praha : Agebntura Pankrác 2004