původ příjmení Slaný, Vainer a Vonásek

Text dotazu

Prosím o výklad původu příjmení Slaný, Vainer a Vonásek.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Slaný/ - á vzniklo z apelativ slaný, slanař = prodavač soli, slanec = obecní funkcionář, který se staral o solný obchod apod.

  Pro zajímavost ještě uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz  žilo v roce 2012 v České repubilice 488 mužů s příjmením Slaný ( s věkovým průměrem 40 let) a 514 žen s příjmením Slaná (s věkovým průměrem 43 let). Nejčastěji pak tito žili v Ostravě či v Brně. Pokud by Vás zajímaly další statistické údaje, je možné je dohledat buď na výše zmíněných stránkách www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz či přímo ze stránek ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.   Příjmení Vainer pak vzniklo z názvu řemeslníka pracujícího se dřevem, konkrétně koláře někdy také vinaře. Někdy také vykládáno z místního jména Weine a Weiner u Münsteru.   Pro zajímavost opět uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz

  žilo v roce 2012 v České repubilice 70 mužů s příjmením Vainer ( s věkovým průměrem 42 let) a 56 žen s příjmením Vainerová (s věkovým průměrem 51 let). Nejčastěji pak tito žili v Rokycanech či v Praze.

  Příjmení Vonásek/ - ová vzniklo z osobního jména Ondřej (řeckého původu, z Andreas. Znamená mužný, statný, odvážný).   Dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz

  žilo v roce 2012 v České repubilice 91 mužů s příjmením Vonásek ( s věkovým průměrem 41 let) a 86 žen s příjmením Vainerová (s věkovým průměrem 47 let). Nejčastěji pak tito žili v Rokycanech či v Praze.

  Zdroje: * http://www.nasejmena.cz * MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)´ * BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)