Původ příjmení Šiška a Mašata

Text dotazu

Dobrý den,

ráda bych u vás zjistila původ příjmení Šiška a Mašata.

Předem Vám děkuji a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Šiška má velice starý původ, první záznam toho příjmení pochází již z roku 1373. Význam příjmení Šiška může mít několik variant. První je, že pochází ze staročeského nářečí a znamená knedlík. Druhá varianta může znamenat plod jehličnanů. Ve třetí možnosti může význam pocházet z osobního jména Šimon.

Nejbližší varianty tohoto příjmení jsou: Šíša, Šiškan, Šiškář, Šiškovský.

Význam příjmení Mašata pochází z příjmení Máša. První záznam tohoto příjmení byl nalezen v roce 1539. Význam tohoto příjmení pochází z osobních jmen, které začínají na Ma-, což jsou např. Matěj, Mauritius, atd.

Nejbližší varianty tohoto příjmení jsou: Mašan, Mašanský, Mašat,Mašát, Mašej, Mašek.

Pokud by Vás zajímaly statistiky četnosti výskytu příjmení v ČR, zastoupení u mužů a žen či v jednotlivých krajích, můžete využít stránky http://www.nasejmena.cz/  nebo http://www.prijmeni.cz/  .

Použité zdroje

BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.