Původ příjmení Sapar a Strait

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na původ příjmení Sapar a Strait.
Děkuji a přeji pěkný den

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Sapar není bohužel v knihách o původu příjmení zmíněno, uvádíme Vám tedy nejbližší možnou podobu, a to Sapara. Toto příjmení je odvozeno od slovesa sápat se = dorážet, útočit; (o)sápit se na někoho (řečí).

K příjmení Strait jsme našli jen nejbližší podobu Štrajt, které je odkazováno na německé Streit. V knize "Německá příjmení u Čechů" se o tomto příjmení lze dočíst, že patří mezi jména odvozená z německých místních jmen na území bývalého Pruského Slezska a Lužice; konkrétně Streit = Graniczna, okr. Svídnice. Dále je příjmení Streit spojeno také s původem pojmenování různých činností; streit= ze středohornoněmeckého strit = spor, odpor, též pomsta, úsilí; taktéž původ v místním jménu, které se vyskytuje 7x v Bavorsku a již zmíněném Pruském Slezsku.

 Jestliže Vás zajímají statistiky četnosti výskytu příjmení v České republice, můžete využít stránky http://www.kdejsme.cz/ nebo http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.
BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3.