Původ příjmení Reisich a Marek

Text dotazu

Dobrý den, měla bych zájem o zjištění původu jména MAREK REISICH ,
předem moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Reisich jsme bohužel v našich zdrojích nedohledali. Beneš uvádí pouze příjmení Reischig, které vzniklo ze středohornoněmeckého reisic = jsoucí na cestě, vyzbrojený).

Jméno Marek je latinského - římského původu. Z latinského Marcus - patrně od slova Mars, což bylo jméno mystického boha války Marta. Vykládá se jako "bojovník; válečnický, bojovný", popř. též "zasvěcený bohu Martovi". Marcus bývalo v Římě dosti časté jméno, známí jsou především Marek Antonius, Marek Tullius Cicero a Marek Aurelius.

Marek má svátek 25. dubna.

Domácí podoby jména: Mareček, Máca, Mára, Mareš, Mařík aj.

Ohledně příjmení se zkuste obrátit na knihovnu Goethe institutu:

http://www.goethe.de/ins/cz/pra/csindex.htm,

http://www.goethe.de/ins/cz/pra/wis/bib/csindex.htm.

Použité zdroje:

*BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. 1. vyd. Praha : Regia, 2003. 735 s. ISBN

80-86367-35-5 (váz.)

*BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

*KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?. Vyd. 4., přeprac. a dopl. Praha : Academia, 2006. 651 s. ISBN 80-200-1349-0 (brož.)

*KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Jan Kotík, 1897.

*MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. 2. vyd. Praha: Epocha, 2002. ISBN 80-86328-10-4.

*MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.

1. vyd. Praha: Epocha, 2004. ISBN 80-86328-58-9. ISBN 80-86781-03-8.

*MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004.

Pokud Vás zajímá více, zkuste se obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna).

Pro zajímavost četnost příjmení Reisich dle statistiky MVČR ke dni 9.5.2007 je 5 (http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/sprava/informat/cetnost/2007/prijmeni/ce

t_prijm_muzi.xls).