původ příjmení Rada, Houdek, Vladař, Hlaváč, Kozel, Straka, Vopalecký

Text dotazu

Dobrý den,
v minulosti jste mi objasnili možný původ mého příjmení. Zabývám se dále genealogií a obracím se na Vás znovu, zdali byste mě nepomohli s vysvětlením původu dalších příjmení z rodokmenu mých předků. Jedná se o příjmení:
Rada
Houdek
Vladař
Hlaváč (poměrně časté příjmení)
Kozel
Straka
Vopalecký
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

při takovémto množství uvedených příjmení, doporučujeme tazatelům, že pro ně bude jistě užitečné a zajímavé, pokud nahlédnou do některé literatury, která se zabývá vznikem a původem příjmení. Tam jistě naleznete odpověď.

Je to např. tato literatura:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1.
vyd. Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)
* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha :
Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)
* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze : Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)
* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude Vaše dítě jmenovat? 4. přeprac. a dopl. vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.
* RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme? Encyklopedie křestních jmen. 2. vyd. Praha : Libri, 2001. ISBN 80-7277-038-1.
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

Konkrétně příjmení Houdek a příjmení Straka již bylo dříve naší službou zpracováno. Zasíláme tedy odkazy na vypracované odpovědi.

* http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2011/prijmeni-straka/?searchterm=Straka
* http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2010/puvod-prijmeni-houdek-laichter/?searchterm=houdek
* http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2012/prijmeni-houdkova/?searchterm=houdek